Varso Place

Lokalizacja: ul. Chmielna 69-73, Warszawa

Data realizacji: 2022

Inwestor: HB Reavis

Projekt architektoniczny: Foster + Partners, HRA Architekci, Benoy, Epstein

Varso Place to kompleks trzech budynków Varso Tower, Varso 1, Varso 2 wraz przestrzenią publiczną oraz z tarasami wypoczynkowymi na wyższych kondygnacjach. Varso Tower, 53-piętrowy wieżowiec jest najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej na szczycie, którego znajduje się taras widokowy. To jedno z najwyżej położonych tego typu ogólnodostępnych miejsc w Europie, zlokalizowane na wysokości 230m (planowane otwarcie 2024). Widoczne drzewa, mimo że są to najbardziej eksponowane elementy ogrodu, stanowią jedynie zwieńczenie skomplikowanego układu rozwiązań technicznych, które musiały być uwzględnione w projekcie całego obiektu. Ogród w chmurach stanowi wizytówkę Varso Place.

Drzewa o pokaźnych parametrach zostały wybrane w szkółkach jeszcze przed przystąpieniem do budowy. Niemal wszystkie nasadzenia, również te przylegające do ul. Chmielnej, zrealizowano na stropach garaży podziemnych i dachów wyższych kondygnacji. Skala przedsięwzięcia, infrastruktura podziemna i wysoka jakość zastosowanych materiałów sprawiają, że nie można oprzeć się mylnemu wrażeniu, że drzewa rosną w tej przestrzeni już od wielu lat.

Spektakularna zieleń z przestrzeni ulicy wnika również do holu głównego budynku Varso Tower, gdzie rośnie dwanaście egzemplarzy ok. 9-metrowych wieczniezielonych drzew Bucida buceras (czarna oliwka).