Bulwary Wiślane, etap 3

Lokalizacja: Warszawa, od Mostu Świętokrzyskiego do ul. Tamka

Data realizacji: 2019

Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa

Trzeci etap inwestycji składa się z tarasów: górnego i dolnego, przedzielonych trawiastą skarpą na wysokości Pomnika Syreny Warszawskiej. Na górnym tarasie można wyróżnić: zieleniec z trawnikiem rekreacyjnym, przestrzenią ekspozycyjną u zbiegu ulic Tamka, Wybrzeże Kościuszkowskie i Zajęcza oraz plac z układem wodnym w rejonie Pomnika Syreny, natomiast na tarasie dolnym – promenadę spacerową, zieloną strefę wypoczynkową, a pod Mostem Świętokrzyskim strefę street workout oraz skatepark.

Najbardziej charakterystycznym elementem zrealizowanego odcinka jest założenie wodne na osi Pomnika Syreny. Prostopadła do Wisły „rzeka” przyjmuje formę fontanny – placu wodnego z dyszami zamgławiającymi na tarasie górnym i płytkiej tafli wody na tarasie dolnym. Fontanna nawilża i schładza powietrze w okresie letnim oraz – dając efekt mgły nieopodal pomnika – imituje Syrenę wyłaniającą się z wody.

W końcowym odcinku zbiornik zasilany jest wodą wiślaną, która spływa wodospadem z iluminowanej kaskady i po schodach nabrzeża trafia z powrotem w nurt Wisły. Wodospad stanowi szczególnie atrakcyjny widok z Mostu Świętokrzyskiego, a także z przystanku tramwaju wodnego.