Ambasada RP w Berlinie

  •  architektura: Jems Architekci Sp.  z  o.o.
  • inwestor: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
  • realizacja: faza projektowa

Głównym założeniem projektu zieleni jest stworzenie sekwencji wnętrz o stopniowo zwiększającej się różnorodności zagospodarowania. Inspiracją dla projektu stał się piętrowy układ bujnego polskiego lasu liściastego.
Motywem podstawowym dla wszystkich dziedzińców jest powierzchnia pokryta jednorodnymi nasadzeniami zimozielonej roślinności dywanowej, a także pnącza porastające elewacje i przenikające się z nasadzeniami na powierzchniach poziomych. Począwszy od minimalistycznego dziedzińca wejściowego, poprzez dziedziniec bankietowy, gdzie baza została wzbogacona o nasadzenia paproci i niskich bylin oraz drzew na górkach, a także dwupoziomowy dziedziniec nieużytkowy z krzewami i paprociami, aż do dziedzińca tylnego z pełnym układem pięter roślinności – drzew, wysokich krzewów i bylin oraz bujnego, zmiennego sezonowo runa.
Odmienną stylistyką siedliskową charakteryzują się ogrody prywatne Ambasadora zlokalizowane na wyższych kondygnacjach oraz zielone dachy. Zróżnicowanie to, ma na celu maksymalne wykorzystanie warunków takich jak ekspozycja słoneczna, wilgotność, ruch powietrza itp. Stąd na parterze i niższych kondygnacjach wykorzystywane są gatunki cienioznośne, pochodzące z siedlisk wilgotniejszych, wyżej zaś stosowane są rośliny odporne na suszę i wymagające większego nasłonecznienia.